Yolculuk / Kendi Kendime - Ebru Tuay Üzümcü - İlişki ve Aile Terapisti / MFT

Yolculuk


 
 

Yolculuk, hayalini kurmaktan,üzerine düşünmekten,planlamaktan, hazırlık yapmaktan ve deneyimlemekten en çok hoşlandığım şeylerden biri. Benim için her yolculuk bir macera. Yeni keşiflerin üzerindeki örtüyü açmak, heyecan ve hayretle kalbimin çarpması demek. Olasılıkları hayatıma katmak, kendimi daha iyi tanımak, dünyayı anlamak için bir fırsat. 

Yolculuk filmlerini severim. Hayatı, ilişkileri, insanın fiziksel ve fikirsel gelişimini yolculuk benzetmesi ile anlatmayı severim. Doğumu ve ölümü mutlak başlangıç ve bitiş noktası gibi değil de, oluşun binlerce durağından sadece ikisi olarak görürüm.

Gittiğim yerlerde durup baktığım kaldırım taşları, otobüslere binip inenler, sokak levhaları, dükkan vitrinleri, meydanlardaki heykeller, evlerin pencereleri, insanların ritmi, bana bu dünyaya dair ilişkimle ilgili yeni fikirler ve duygular katar.

Her gün evden işe gidişim de bir maceradır, dünyanın bir başka kıtasında yaptığım kamplar da. Hep yürüdüğüm sokakta bakmayı bilince her gün yeni bir şey görür, bir fark keşfederim. Hani çocukken ilk görüşte aynı gibi olan iki resme bakıp aradaki farkları bulurduk ya, işte evimin sokağı, şehrin her gün içinden yürüdüğüm meydanları benim için bu oyunun bir devamıdır. O nedenle ben yollarda hiç sıkılmam.

Belediye otobüslerinde üzerine düşünmediğinizde hepsi birbirinin aynı gibi duran insanların farklarını keşfederim. Duruşları, bakışları, aksesuarları, çantalarını tutuşları, başkalarıyla ilgilenme tarzları, dikkatlice bakınca her biriyle ilgili farklı bir hikaye anlatır. 

Yaşadığımız hayatlar bize büyük zenginlikler sunuyor. Kaleye mum dikenler için her zaman oynanacak bir oyun var. Siz kendiniz istemedikçe ya da siz “körleşmedikçe” oyunun dışında kalmanız mümkün değil.

İnanıyorum ki, bunun farkında vardığınızda hem hayatın hem de kendinizin zenginliklerinizi göreceksiniz. Günleriniz daha coşkulu geçmeye başlayacak. Hepinize bu hayatta iyi yolculuklar :)