İlişki ve Aile Terapisti - MFT - Ebru Tuay Üzümcü / Yaşadığım Dünya
Ebru Tuay Üzümcü / Yaşadığım Dünya

Dede KorkutBu sefer size yakından tanıdığımız bir efsaneden söz edeceğim: Dede Korkut. Türk kavimlerinin atası olarak bilinen Dede Korkut’un destanı Türklerin tarihi açısından incelenmesi gereken bir destandır.

Çoğumuz onu okul kitaplardındaki öykülerden biliyoruz: “Boy boyladı, soy soyladı…” sözleriyle hatırlıyoruz.


Devamını oku >

MedusaGüzellik başa bela lafını duymayanınız yoktur sanırım. Bir şekilde güzelliği ortaya çıkartmaktansa saklamak rağbet gören bir davranış şekli. Hatta güzel çocukları bile, "aman pek de çirkin bu" diyerek sevmeyi alışkanlık yapmışız. Güzelliğe dair bu korku, bu temkinle yaklaşma hali de neyin nesi diye düşünebilirsiniz?


Devamını oku >

Simurg'un HikayesiBu defa sizlerle Zümrüdüanka kuşu olarak bildiğimiz Simurg’un hikayesine göz atmak istiyorum. Simurg da, önceki hikayeler gibi bir coğrafyadan diğerine, bir zamandan sonrasına ve bir kültürden diğerine yolculuğunda şekil değiştirse de öz olarak aynı kalan özellikleriyle bugünkü algımızın oluşumunda nasıl bir rol oynamış olabilir?

Devamını oku >

Anonim Hikayelerİnsan dünyanın en ücra yerinde dahi doğsa, kendinden önce yaşanmışlıkların örgüsünden bir beşiğe doğar. Toplumsal kimlikler, örfler, adetler, batıl inanışlar, cinsiyet rolleri, oyunlar, tekerlemeler, yemekler, kılık kıyafetler hep bu birikimin süzgecinden geçerek bugünkü hallerini almışlardır.


Devamını oku >

Sayfa 1 [2]