Karıncaezmez Şevki / Yaşadığım Dünya - Ebru Tuay Üzümcü - İlişki ve Aile Terapisti / MFT

Karıncaezmez Şevki


 
 

Ben Karıncaezmez Şevki’nin hikayesini ilk olarak babamdan dinledim. Babam Galatasaray taraftarı ve zamanında milli takımda da koşmuş olan bir atlettir. Farklı tercihlere sahip olduğumuz halde beraberce saygı sınırları içinde yaşamak konusunda sohbet ederken anlatmıştı bana. “Mesela” demişti, “benim gençliğimde bir Karıncaezmez Şevki vardı. Hasta Galatasaray’lıydı. Maçlarda amigoluk yapardı. Derbilerde bile karşı takımın taraftarını selamlar, onların selamını alırdı.”

Beni şaşırtan şey babamın şu sözleriydi: “O zaman ayrı tribünlerde oturmazdık ki. Kapalıtribünün yarısında Fenerbahçeliler, yarsında Galatasaraylılar oturur izlerdik. Herkes kendi takımına tezahurat yapardı. En fazla döner yan taraftakine “yuuuuh!” derdik. Küfür oydu yani.”

“Hiç sorun çıkmaz mıydı peki?” diye sordum babama. Bana uzaylı görmüş gibi baktı, “neden çıksın ki? Birbirimize saygısızlık etmedikten sonra daha bile keyiflidir rakibinle yan yana izlemek maçı.”
Sonra Karıncaezmez Şevki’yi anlatmaya devam etti:

“O kadar ilerlemiş ki taraftarlığı, elbiseleri bile hep sarı kırmızıydı, hatta düğmelerinin biri sarı, biri kırmızıydı. Elinde Türk bayrağı, Fenerbahçe tribünü önünde bayrağı kaldırır, başlardı anlatmaya. Işte bugün bilmem kaçıcıncı defa karşılaşıyoruz filan diye… sonunda başarılar dilerdi. Tribün onu alkışlardı. Şoförlük yapardı aslen. Yıllarca İETT’de çalışmıştı ve bir tek kazası bile yoktu. Kibar bir insandı, heyecanları, tutkusu vardı ancak kimseye zararı yoktu. Lakabı da oradan geliyor.”

Karıncaezmez Şevki’ye ilginç karakteri ve sıradışı davranışları nedeni ile bir çok farklı lakap takılabilecekken bu özelliği ön plana çıkarılmıştı. Karıncaezmez olmak diye düşündüm, demek ki iyi bir özellikti. Kibar olmak bir değerdi o zamanın toplumunda. Ha bir de o, “duran adam”ların ilkiydi aslında. Onu da isteyen varsa sevgili ağabeyim Sunay Akın’dan dinleyebilir.

http://www.youtube.com/watch?v=ATpIL_tBkeE

Hepinize incinmediğiniz ve incitmediğiniz günler dilerim.
Sevgilerimle,